Sök e-böcker
261854
E-ljudbok:Karnas arv [Elektronisk resurs] / Herbjørg Wassmo ; översättning av Urban Andersson.:2020. E-ljudbok Karnas arv [Elektronisk resurs] / Herbjørg Wassmo ; översättning av Urban Andersson.
Karnas arv [Elektronisk resurs] / Herbjørg Wassmo ; översättning av Urban Andersson.
Av: Wassmo, Herbjørg
Utgivningsår: 2020.
Språk: Svenska
Medietyp: E-ljudbok
Förlag: Historiska mediaElib [distributör]
Anmärkning:
E-ljudbok (strömmande)
Titel från e-ljudbok.
Ljud
Originaltitel: Karnas arv
Serietitel: Dina-serien
Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna
Innehållsbeskrivning
Den sista fristående delen i trilogin som började med Dinas bok. Romanen utspelar sig i ett litet nordnorskt fiskeläge under 1800-talets andra hälft. I centrum står Karna, hennes far och styvmoder.
På 1870-talet kommer den moderlösa och nyfödda Karna till nordnorska Reinsnes tillsammans med sin far Benjamin. Hon är ett allvarligt och märkligt barn, med en enastående vacker sångröst. Den udda flickan har dessutom epilepsi. Anfallen ger henne en särställning i det lilla samhället hon växer upp i. När farmodern, Dina, återvänder från sin exil i Berlin växer sig bandet starkt mellan dem. Men arvet efter Dina blir stundtals för mycket för Karna att bära. I Karnas arv står kvinnorna i centrum - deras liv, arbete, kärlek och smärta, deras livskraft, frihet och mod. Skådeplatsen är Norge som är på väg att träda in i modern tid. Det är en period som präglas av dramatik och förändring. Romanen är den tredje fristående delen i serien om Dina Grønelv och hennes familj./Innehållsbeskrivning från Elib.

Andra titlar av samma författare

260298
Av: Wassmo, Herbjørg
Medietyp: E-ljudbok
259328
Av: Wassmo, Herbjørg
Medietyp: E-ljudbok

Liknande titlar

255553
Av: Brontë, Charlotte
Medietyp: E-ljudbok
227806
Av: Smith, Wilbur
Medietyp: E-ljudbok
228130
Av: Smith, Wilbur
Medietyp: E-ljudbok
258898
Av: Austen, Jane
Medietyp: E-ljudbok
260174
Av: Katsu, Alma
Medietyp: E-ljudbok
200585
Av: Gustavsdotter, Maria
Medietyp: E-ljudbok
198695
Av: Gustavsdotter, Maria
Medietyp: E-ljudbok
256721
Av: Fitinghoff, Laura
Medietyp: E-ljudbok
254800
Av: Martinson, Harry
Medietyp: E-ljudbok
256625
Av: Lindell, Unni
Medietyp: E-ljudbok
256624
Av: Lindell, Unni
Medietyp: E-ljudbok
257293
Av: Lindell, Unni
Medietyp: E-ljudbok
259392
Av: Liljeroth, Anne
Medietyp: E-ljudbok
259394
Av: Fägerskjöld, Kristin
Medietyp: E-ljudbok
197163
Av: Bennett, Arnold
Medietyp: E-ljudbok
257123
Av: Leigh, Judy
Medietyp: E-ljudbok
262762
Av: Colombani, Laetitia
Medietyp: E-ljudbok
239877
Av: Fjell, Jan-Erik
Medietyp: E-ljudbok
230965
Av: Gustavsdotter, Maria
Medietyp: E-ljudbok
245472
Av: Frensborg, Maria
Medietyp: E-ljudbok
Mina sidor

Språk