Sök e-böcker
228130
E-ljudbok:Solens triumf [Elektronisk resurs]. D. 2.:2018. E-ljudbok Solens triumf [Elektronisk resurs]. D. 2.
Solens triumf [Elektronisk resurs]. D. 2.
Av: Smith, Wilbur
Utgivningsår: 2018.
Språk: Svenska
Medietyp: E-ljudbok
Förlag: Saga Egmont ;Elib [distributör]
Anmärkning:
E-ljudbok (strömmande)
Titel från e-ljudbok.
Speltid: 7 tim., 23 min.
Ljud
Originaltitel: The triumph of the sun
Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna
Innehållsbeskrivning
Uppror, lett av en islamisk frälsargestalt, utbryter i Sudan 1884 och huvudstaden Khartoum belägras. Engelsmännen ingriper för att skydda sina intressen och de britter som finns i landet. Bland de strandsatta finns köpmannen Ryder Courtney, kapten Ballantyne, konsuln Benbrook och hans två döttrar. De för en hård kamp.
Sudan lider under en vårdslös härskare. Det är sent 1800-tal och ett uppror är i görningen. En karismatisk ledare har samlat trupper med målet att vinna staden Khartoum. Ryder Courtney finner sig strandad i staden mitt under brinnande krig, tillsammans med hundratals andra britter. För att rädda sitt liv slår han sig samman med svärdsmästaren Ballantyne. I Solens triumf väver Wilbur Smith samman de tidiga Courtneyromanerna med den tredje sekvensen i serien om den mäktiga och äventyrliga familjen. I den episka berättelsen om släkten Courtney får vi följa äventyrslystna män och modiga kvinnor. Krönikan utspelar sig i Sydafrika sträcker sig från 1600-talet och kolonialismen till 1900-talet och apartheid. Medlemmarna i släkten Courtney får uppleva både äventyr och krig på sin jakt efter ära, makt och kärlek. Wilbur Smith (f. 1933) är en sydafrikansk författare som skapat succéer som När lejonet äter och släktkrönikan om familjen Courtney. Smith skildrar ofta den afrikanska kontinentens historia i sina romaner, som både innehåller äventyr och romantik./Innehållsbeskrivning från Elib.

Andra titlar av samma författare

203752
Av: Smith, Wilbur
Medietyp: E-ljudbok
203753
Av: Smith, Wilbur
Medietyp: E-ljudbok
204945
Av: Smith, Wilbur
Medietyp: E-ljudbok
204946
Av: Smith, Wilbur
Medietyp: E-ljudbok
204742
Av: Smith, Wilbur
Medietyp: E-ljudbok
204740
Av: Smith, Wilbur
Medietyp: E-ljudbok
199184
Av: Smith, Wilbur
Medietyp: E-ljudbok
199185
Av: Smith, Wilbur
Medietyp: E-ljudbok
199861
Av: Smith, Wilbur
Medietyp: E-ljudbok
199865
Av: Smith, Wilbur
Medietyp: E-ljudbok
199867
Av: Smith, Wilbur
Medietyp: E-ljudbok
199868
Av: Smith, Wilbur
Medietyp: E-ljudbok
199871
Av: Smith, Wilbur
Medietyp: E-ljudbok
199892
Av: Smith, Wilbur
Medietyp: E-ljudbok
198720
Av: Smith, Wilbur
Medietyp: E-ljudbok
198723
Av: Smith, Wilbur
Medietyp: E-ljudbok
227806
Av: Smith, Wilbur
Medietyp: E-ljudbok
243314
Av: Smith, Wilbur
Medietyp: E-ljudbok
243315
Av: Smith, Wilbur
Medietyp: E-ljudbok

Liknande titlar

227806
Av: Smith, Wilbur
Medietyp: E-ljudbok
261854
Av: Wassmo, Herbjørg
Medietyp: E-ljudbok
255553
Av: Brontë, Charlotte
Medietyp: E-ljudbok
258898
Av: Austen, Jane
Medietyp: E-ljudbok
260174
Av: Katsu, Alma
Medietyp: E-ljudbok
200585
Av: Gustavsdotter, Maria
Medietyp: E-ljudbok
198695
Av: Gustavsdotter, Maria
Medietyp: E-ljudbok
256721
Av: Fitinghoff, Laura
Medietyp: E-ljudbok
254800
Av: Martinson, Harry
Medietyp: E-ljudbok
198720
Av: Smith, Wilbur
Medietyp: E-ljudbok
198723
Av: Smith, Wilbur
Medietyp: E-ljudbok
199867
Av: Smith, Wilbur
Medietyp: E-ljudbok
199868
Av: Smith, Wilbur
Medietyp: E-ljudbok
261108
Av: Scarrow, Simon
Medietyp: E-ljudbok
245529
Av: Bødker, Benni
Medietyp: E-ljudbok
241057
Av: Broberg, Ewa
Medietyp: E-ljudbok
210185
Av: Wikander, Örjan
Medietyp: E-ljudbok
261118
Av: Lu, Marie
Medietyp: E-ljudbok
261119
Av: Lu, Marie
Medietyp: E-ljudbok
164037
Av: Persson, Johan
Medietyp: E-ljudbok
Mina sidor

Språk